Джозеф Стиглиц: Страны должны меньше опираться на природные ресурсы. Это проклятие

Бесіду проводив президент Української асоціації Римського клубу Віктор Галасюк. LIGA.net в рамках інформаційного партнерства публікує її текстову версію.
— Якщо ми поглянемо на фондові ринки, то спостерігатимемо V-подібне відновлення, що є парадоксом, зважаючи на темпи відновлення промислового зростання. Як Ви можете окреслити перспективи розвитку світової економіки?
— Часто фондовий ринок функціонує незалежно від темпів зростання реального сектору економіки. Існує криза ліквідності в світовій економіці, саме тому федеральний уряд США виділив понад $3 трлн на економічну допомогу в часи пандемії, Федеральна резервна система відкрила лінію фінансування на додаткових $3 трлн. У нас виникає викривлене уявлення про економіку, якщо ми звертаємо увагу лише на фондовий ринок.
Реальний сектор економіки, що відновився швидше, ніж очікували багато експертів, все ще залишається досить слабким. Попередні прогнози про 10-річне відновлення були ще до винайдення вакцини. Наступні 2-4 місяці будуть найскладнішими. Covid-19 забрав життя більшої кількості американців, аніж Друга світова війна.
Велика кількість малого та середнього бізнесу змушена була припинити свою діяльність, проблеми виникли на ринку нерухомості. Чимало бідних американців не здатні сплачувати за своїми рахунками, близько 35% з них мають борги протягом багатьох місяців. На жаль, перший пакет фінансової допомоги на період пандемії закінчився в середині літа, пізніше президент Трамп та Сенат не мали бажання надавати другий пакет допомоги, нині відбувається процес узгодження нового, меншого пакету допомоги. Думаю, до нормалізації ситуації нам ще рік.