Как тратить народные деньги в кризис?

У відповідь на коронавірусну кризу уряди всього світу запроваджують масштабні програми фіскального та монетарного стимулювання для підтримки економіки. Наприклад, уряд США збирається схвалити фіскальний пакет на $2 трлн (приблизно 10% ВВП), що є найбільшою контрциклічною відповіддю на кризу за весь час після Другої світової війни. Цей пакет включає різноманітні заходи, починаючи від прямих грошових трансфертів до короткострокових позик та екстреної допомоги. Ця різноманітність заходів демонструє, що важливим є не лише розмір програми стимулювання, а й спосіб, у який ці гроші витрачають. Значну частину плану розроблено спираючись на досвід Великої рецесії в США, але Україна теж може скористатися деякими уроками.
Урок №1
Нещодавнє дослідження свідчить про те, що мультиплікатори державних витрат близькі до одиниці. Тобто якщо український уряд витратить зайву гривню на купівлю товарів, це збільшить ВВП України на гривню. Тому державні витрати можуть бути ефективним інструментом компенсації падіння приватного попиту.
Хотите стать колумнистом LIGA.net - пишите нам на почту. Но сначала, пожалуйста, ознакомьтесь с нашими требованиями к колонкам.