Президент Володимир Зеленський оголосив, що 25 жовтня на виборчих дільницях буде проведене масштабне опитування громадян. Залишаючи за дужками законність таких опитувань та необхідність впровадження їх результатів, прокоментую лише самі запитання і можливі відповіді. А також свої пропозиції.

Вчора, 14 жовтня, Зеленський назвав перше питання: "Чи потрібно ввести довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих масштабах?". Сьогодні ж, 15 жовтня, прозвучало запитання номер два – чи підтримуєш ти створення на Донбасі вільної економічної зони?

Моя відповідь – так, підтримую. Але, є але!

Це питання досить маніпулятивне. 

Що таке "вільна економічна зона" (ВЕЗ)? Загалом, це частина території держави з особливим юридичним статусом, який полягає в пільгових податкових або митних умовах для місцевих та/або іноземних підприємців.

Більшість країн світу використовують ВЕЗ для пришвидшення зростання економіки, залучення прямих іноземних інвестицій, створення нових робочих місць. Усі наші сусіди мають такі зони. У багатьох вони досить успішно працюють, виконуючи покладений на них функціонал. 

Втім, Україна має свій особливий досвід запровадження ВЕЗ. 

Це були спеціальні зони з пільгами для "своїх". Обрані компанії за хабарі перереєстровувалися у такі ВЕЗ і економили на податках. Жодної користі економіці ці "вільні економічні зони" не давали, інвестиції в розвиток не залучалися. Більше того, "схемні" ВЕЗ спотворювали чесну конкуренцію на ринках.

В царині боротьби з кумівством та корупцією з тих часів у країні небагато змінилося. Так, думаю, що Зеленський не збагачується особисто, проте цього зовсім недостатньо. На середньому та низовому рівні корупція цвіте пишним цвітом. І ЗеПрезидент не хоче (чи не може) ліквідувати, наприклад, прогнилий Окружний адміністративний суд міста Києва.

Підсумовуючи. Без суттєвих успіхів у боротьбі за верховенство права теоретично корисні вільні економічні зони перетворяться на чергову годівницю корупціонерів.