UA

Ты меня не сломаешь: экономика Украины продолжает держаться, несмотря на ковид и карантин

Ты меня не сломаешь: экономика Украины продолжает держаться, несмотря на ковид и карантин

руководитель департамента исследований в ICU
30.12.2020, 15:07

Осенняя вспышка COVID-19 в стране вызвала резкое торможение восстановления экономики. Но ВВП от этого страдает не так сильно, как весной (укр)

Незважаючи на суттєве зростання захворюваності населення України на COVID-19, економіка продовжила демонструвати високу стійкість у листопаді. Очікуємо в цьому році падіння ВВП лише на 4,8%, хоча і навесні, і влітку очікування були більш песимістичні. 

До того ж покращення зовнішньої кон’юнктури, насамперед на ринках залізної руди та чорних металів, сприяло відновленню промисловості. У свою чергу, це стимулювало вантажний транспорт. 

Внутрішній споживчий попит залишався стійким, зумовлюючи високі показники роздрібної та пожвавлення оптової торгівлі.

У листопаді падіння промислового виробництва уповільнилося до 0,3% р/р (з 5% р/р в середньому за попередні п’ять місяців), з урахуванням сезонності випуск у промисловості зріс на 1, 5% м/м. 

Насамперед, суттєво покращилися показники видобутку металевих руд і металургійного виробництва. Вони перевищили минулорічні показники на 10,6% р/р і 8,2% р/р відповідно. З одного боку, минулорічна база порівняння була дуже низькою, з іншого – високий попит з боку Китаю та рекордно високі за останні роки ціни сприяли подальшому нарощенню обсягів ГМК.

Обсяги сільськогосподарського виробництва у листопаді були вищими, ніж торік, – на 11,3% р/р, а за 11 місяців 2020-го падіння уповільнилося до 12,4% р/р. Насамперед, це було пов’язано із прискоренням збору кукурудзи.

Покращення ситуації в промисловості та сільському господарстві стимулювало роботу вантажного транспорту, у якому падіння уповільнилося до 7,9% р/р порівняно з 9,8% у жовтні. Водночас показники могли б бути значно кращими, якби не падіння обсягів трубопровідного транспорту майже на третину. Крім того, прискорилося зростання оптового товарообороту – до 2,6% р/р за 11 місяців 2020-го порівняно з 2,1% р/р за 10 місяців 2020-го.

Незважаючи на збільшення випадків захворювання на COVID-19, темпи зростання роздрібного товарообороту залишалися високими – 12,1% р/р у листопаді. Але поширення захворюваності зумовило деяке зниження соціальної мобільності. Так у листопаді пасажирообіг становив лише 45% порівняно з минулорічним рівнем, що було найнижчим співвідношенням з липня.

Насамперед, порівняно з попередніми місяцями знизилися перевезення залізничним транспортом.

Осінній спалах захворюваності на COVID-19 спричинив різке гальмування відновлення економіки, насамперед, через посилення норм соціального дистанціювання. Водночас, на відміну від весняного карантину, втрати ВВП є досить незначними: і бізнес, і населення вже адаптували свою діяльність до нових умов. 

Крім того, сприятлива зовнішня кон’юнктура надала додаткові імпульси економіці. Тому бачимо більше позитивних ризиків для прогнозу ВВП на четвертий квартал 2020-го і загалом на 2020 рік (наразі – падіння на 4,8%).

У першому кварталі 2021-го очікуємо додатковий позитивний ефект для економічної активності від зростання державних видатків наприкінці цього року. Це стало можливим завдяки активним залученням урядом як офіційного фінансування, так і ринкового.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости