UA

Бюджетный кризис в 2021-м вполне реален. Пока Украина плывет по течению. Долго ли протянем

Бюджетный кризис в 2021-м вполне реален. Пока Украина плывет по течению. Долго ли протянем

экс-замминистра развития экономики, торговли и сельского хозяйства Украины
03.03.2021, 07:31

Февраль закончился, есть последняя отчетность – можем уже зафиксировать определенные проблемы с выполнением государственного бюджета-2021 (укр.)

З доходами (поки що) все ок – план за лютий податкова та митниця виконали на 101,9% (за січень-лютий взагалі 104,2%). Основне перевиконання все ще забезпечує податкова (103,2% за лютий), але митниця в останні місяці, принаймні, більш-менш стабільно виконує план (100,7% за лютий). Порівняно з тим, яка вакханалія відбувалася на митниці влітку-восени минулого року, – це вже добре.

А от із залученням запозичень до державного бюджету знову великі проблеми. План за січень-лютий виконано лише на 68,6% – залучено 74,3 млрд грн з планових 108,3 млрд грн. В січні виконання плану по запозиченнях було взагалі менше 50% – 13,3 млрд грн з 27,9 млрд грн. В лютому план виконали "аж" на 75% – 61 млрд грн з 80,4 млрд грн. 

Звичайно, ще далеко до антирекорду нинішнього Кабміну часів листопада 2020 року – тоді план фінансування за січень-листопад 2020 було виконано на 37,4%. Ситуацію врятувало в грудні "зовнішнє управління", коли після неофіційної відмашки від МВФ, донори надали нам близько $2 млрд та, таким чином, розблокували доступ до фінансових ринків.

Власне, в цьому проблема нинішнього року і полягатиме. Поки що Кабмін цілком може плисти по течії: пікові виплати за зовнішнім боргом будуть аж у вересні, пікові видатки державного бюджету – взагалі в грудні. Перші півроку цілком можна фінансувати планові видатки, навіть провалюючи план по запозиченнях та не співпрацюючи з МВФ

Але з середини року ці тепличні умови, найімовірніше, закінчаться. А, якщо співпрацю з МВФ не буде відновлено до осені, Кабмін цілком може повторити минулорічний антирекорд із фінансування державного бюджету. А з ним – і минулорічну бюджетну кризу – з зупинками платежів Казначейства, "картотекою" і всім тим, чим нас минулого року здивував уряд.

Що робити 

Звичайно, найперше необхідно забезпечити ефективну співпрацю з МВФ. Адже без неї план з фінансування точно знову буде завалений.

А це означає, щонайменше:

- повноцінну судову реформу з набором до вищих судових органів комісією з реально незалежними міжнародними експертами;

- відновлення повноцінної кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях;

- забезпечення незалежності керівництва НАБУ;

- скасування регулювання цін на газ;

- демонстрацію хоча б якогось плану подолання високих бюджетних дефіцитів, до яких повернув країну нинішній Кабмін своїм бюджетом на цей рік.

Втім, можливо варто використати нинішній момент і для того, щоб замислитися над ситуацією трохи глибше. Пропрацювавши на різних позиціях в трьох останніх урядах, зараз маю стійке відчуття "дежавю". Останні роки уряду Володимира Гройсмана політичну та економічну ситуацію в країні можна було прогнозувати, просто знаючи в який момент закінчаться гроші та виникне критична потреба виконувати умови МВФ. 

Через цю постійну невизначеність так і не відбулося серйозної зміни у ставленні інвесторів до України, а енергія, яку б можна було використати для реформ та розбудови прийнятного інвестиційного клімату, пішла на вічне гасіння бюджетної пожежі. 

Тодішній уряд працював краще за діючий Кабмін, але й це не допомогло в такій патовій ситуації. Єдиний вихід з порочного кола – розірвати його. Стабілізувати бюджетну ситуацію, забезпечити співробітництво з МВФ (з прицілом на те, щоб нарешті перестати бути вічним "клієнтом" Фонду) та зосередитися на системних реформах, які перетворять Україну з пострадянської на європейську країну. Лише так можна досягти успіху. Пливучи ж з течією можна припливти лише до розбитого корита.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе "Мнения", отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net
Вакансии
Больше вакансий
Project Manager (впровадження CRM)
Киев Група компаній ЛІГА
Редактор стрічки новин
Киев Медіа холдинг Ligamedia
Head of PR
Киев Група компаній "ЛІГА"
Разместить вакансию

Комментарии

Последние новости